Wysokociśnieniowa technologia cięcia strumieniem wody znana jest na zachodzie od wielu lat. Technologia ta wykorzystywana jest najczęściej w aplikacjach przemysłowych (od około 1970). W latach 90-tych poczyniono duży postęp w technologii, który spowodował zwiększenie jej popularności wśród mniejszych firm produkcyjnych oraz warsztatów mechanicznych. Na dzień dzisiejszy istnieje wiele firm posiadających obrabiarki tnące wodą, które zarabiają niemałe pieniądze zastępując i uzupełniając konwencjonalną obróbkę skrawaniem obróbką strumieniem wody.
         Tak wygląda to na zachodzie. Jak jest z tym w Polsce? Z moich informacji wynika, że pierwsze maszyny wykorzystujące tą technologię trafiły do Polski także w latach 90-tych, początkowo były to maszyny używane, których pozbywały się firmy zachodnie z czasem zastępowane coraz nowszymi (jeżeli ktoś posiada bardziej precyzyjne informacje proszę o kontakt). Niestety technologia w naszym kraju jest nadal bardzo mało znana, niejednokrotnie mówiąc komuś, że coś można przeciąć strumieniem wody widziałem dziwny grymas na twarzy i niedowierzanie. Ostatnio jednak zauważyłem małą poprawę w tym temacie za sprawą programów emitowanych na kanale Discovery (Amerykański Hot rod, czy Amerykański Chopper), w których zainstalowane są maszyny wycinające wodą i dosyć często eksponowane w ramach reklamy.

elementy wycięte metodą waterjet

Elementy wycięte technologią waterjet

         W ostatnich latach (piszę ten tekst w roku 2008) bywając na targach Mach Tool w Poznaniu zaobserwowałem bardzo duży przyrost ilości prezentowanych maszyn wykorzystujących technologię waterjet oraz firm je oferujących.

 

Dlaczego tak szybko rozwija się rynek obrabiarek wykorzystujących strumień wody do obróbki?

Parę wniosków:

  • Koszt zakupu maszyny tego typu bardzo szybko się zwraca
  • Firmy modernizują i uzupełniają swój park maszynowy, zakupione maszyny wykorzystują jako główne lub pomocnicze
  • Maszyny wycinają szybko i co ważne praktycznie z każdego materiału
  • Proces przecinania nie ogrzewa materiału
  • W łatwy sposób można wycinać skomplikowane kształty
  • Kupując taką maszynę po prostu można dobrze i szybko zarobić
  • Więcej na temat zalet technologii waterjet znajdziesz w dziale korzyści
Więcej o technologii waterjet dowiesz się w dziele podstawy
Współpraca