Technologia waterjet na targach ITM 2012


Relacja z Targów Innowacje Technologie Maszyny 2012

 

     Zakończyła się kolejna edycja targów MACH-TOOL w Poznaniu, która odbyła się w dniach 29.05-1.06 2012. Termin ten (niezbyt szczęśliwy- ponieważ kolidował z moskiewskimi targami Mettalloobrabotka) wynikał z potrzeby rozminięcia się z realizowanym w Poznaniu przez UEFA czerwcowym turniejem piłki nożnej. Takie umiejscowienie czasowe niekorzystnie wpłynęło między innymi na liczbę wystawców w branży waterjet, ponieważ niektórzy wybrali tylko Moskwę.

     Pomimo kilku globalnych czynników (spowolnienie gospodarcze, wzrost liczby organizowanych targów branżowych w innych miastach) niekorzystnie wpływających na frekwencję odwiedzających, stoiska branży waterjet na poznańskich targach po raz kolejny cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. W siedmiu salonach (Mach-Tool, Metalforum, Hape, Welding, Surfex, Transporta i Nauka dla Gospodarki) wzięło udział 937 wystawców i firm reprezentowanych. Na ekspozycji znalazło się prawie 1800 ton sprzętu m.in. z zakresu obróbki metali, hydrauliki i pneumatyki, spawalnictwa i lakiernictwa, metalurgii, czy roboty przemysłowe i manipulatory. Tegoroczne targi odwiedziło prawie 16 000 osób, akredytowanych było około 100 dziennikarzy z czasopism branżowych, radia i telewizji.

     Na tegorocznym MACH-TOOl-u swoją ofertę zaprezentowały firmy:

Bystronic, Szwajcaria


 

Typ prezentowanego urządzenia: ByJet Smart 3015
Wystawca: Bystronic Polska Sp. z o.o., Warszawa

     Bystronic zaprezentował swój nowy produkt jakim jest ekonomiczne, kompaktowe centrum obróbkowe ByJet Smart 3015 o obszarze cięcia 3048 x 1524 x 250 mm. Obrabiarka ma dwie interesujące cechy konstrukcyjne odróżniające ją od maszyn konkurencyjnych producentów:

 • zbiornik centrum obróbkowego wykonany jest z polimerobetonu,
 • jako źródło wody pod wysokim ciśnieniem wykorzystano korbowodową pompę z napędem bezpośrednim w układzie pionowym.

     Dane techniczne deklarowane przez producenta:

 

Centrum obróbkowe Bystronic ByJet Smart 3015

Głowice robocze (fot. www.bystronic.pl)

Eckert, Polska


 

Typ prezentowanego urządzenia : OPAL 3D
Dystrybutor: Eckert AS Sp. z o.o., Legnica

      Firma Eckert z Legnicy zaprezentowała nowe centrum obróbkowe OPAL 3D. Prezentowana obrabiarka wyposażona jest w głowicę 5-cio osiową o zwartej i kompaktowej budowie umożliwiającej trójwymiarowe kształtowanie obrabianych elementów. Obrabiarki Opal firmy Eckert wyposażone są w wysokociśnieniowe pompy wodne o napędzie pośrednim (wzmacniaczowe) niemieckiego producenta UHDE (opcjonalnie KMT USA) , zaś osprzęt (system dostarczania ścierniwa, dozownik ścierniwa, głowica robocza) pochodzi od austriackiego oddziału firmy Allfi.

     Opcjonalne wyposażenie przecinarki w czujnik wysokości, czujnik antykolizyjny, manometr wysokociśnieniowy, wiertarkę pneumatyczną, system usuwania ścierniwa z wanny, układ oczyszczający i zmiękczający wodę.

Dane techniczne deklarowane przez producenta:

 

Widok ogólny obrabiarki Eckert Opal 3D

Głowica 5-cio osiowa

 

Flow, USA


 

Typ prezentowanego urządzenia : MACH 3 1313B
Dystrybutor: Firma Chmieliński, Wałbrzych

      Amerykańska firma FLOW zaprezentowała jedną ze swoich najmniejszych obrabiarek typu Mach4 1313b wyposażoną w głowicę 5-cio osiową z aktywną kontrolą kompensacji błędu kątowego cięcia w elementach trójwymiarowych. Wycinane na miejscu próbki trójwymiarowych elementów rzeczywiście charakteryzowały się wysoką jakością odwzorowania geometrii trójwymiarowej.

      Firma Flow standardowo umożliwia wyposażenie swoich obrabiarek w wysokociśnieniowe pompy wodne o napędzie bezpośrednim (korbowodowe) HyPlex o maksymalnym ciśnieniu roboczym 3600-3800 bar, jak również w pompy wzmacniaczowe o maksymalnym ciśnieniu roboczym 4150-6000 bar. Flow daje swoim klientom w ten sposób możliwość optymalnej konfiguracji maszyny w zależności od jej zastosowania i upodobań klientów.

Dane techniczne deklarowane przez producenta:

 

Dostępne opcjonalne wyposażenie:

 • system usuwania ścierniwa,
 • przyrząd do nawiercania UltraPierce;
 • czujnik wysokości i ochrona antykolizyjna;
 • wskaźnik laserowy;
 • system klemowania;
 • wielogłowicowe instalacje tnące

Kimla, Polska


 

Typ prezentowanego urządzenia : Streamcut 3116
Dystrybutor: Polcom, Częstochowa

      Polska firma KIMLA na tegorocznych targach zaprezentowała swojego waterjeta typu Streamcut 3116 wyposażonego w głowicę 5-cio osiową. Produkowane w Częstochowie obrabiarki wyposażone są w wysokociśnieniowe pompy wzmacniaczowe i osprzęt amerykańskiej firmy Accustrem, oraz własne sterowanie i oprogramowanie. Niestety, po raz kolejny na targach, obrabiarka nie została w pełni podłączona i uruchomiona, także nie było możliwe zaobserwowanie rzeczywistej pracy urządzenia podczas wycinania elementów, lecz tylko głowicę "tnącą powietrze" nad wyciętym wcześniej elementem.

Dane techniczne deklarowane przez producenta:

 

Widok ogólny obrabiarki Streamcut 3116

Głowica 5-cio osiowa

 

MAXIMATOR- JET, Niemcy


 

Typ prezentowanego urządzenia : PREMIUM 3D z I-HEAD
Dystrybutor: Veritek Poland Sp. z o.o., Warszawa

      Urządzenia niemieckiej firmy Maximator-Jet" GmbH zaprezentowała firma Veritek, która jest autoryzowanym dystrybutorem tej marki w Polsce. Firma Veritek Poland Sp. z o.o. jest polskim odziałem brytyjskiej firmy inżynieryjnej mającej swoje przedstawicielstwa w 12 krajach Europy oraz w Stanch Zjednoczonych i Australii. Firma wystawiła maszynę oznaczoną kryptonimem "PREMIUM 3D z I-HEAD". Zamontowana na niej głowica 5-cio osiowa umożliwia cięcie z kątem wychylenia strugi do 45o, oraz kompensację stożka przy cięciu płaskim. Centra obróbkowe firmy Maximator-jet mogą być wyposażone we wzmacniaczowe pompy wodne o maksymalnym ciśnieniu do 6000 bar i wydatku strugi 1-10 l/min. Producent ten posiada w swej ofercie roboty z serii JETMax umożliwiające operowanie narzędziem obróbkowym, jakim jest struga wodno-ścierna, w przestrzeni trójwymiarowej.

Dane techniczne deklarowane przez producenta:

 

 

 

STM Waterjet, Austria


 

Typ prezentowanego urządzenia : WS1010
Dystrybutor: ABH, Warszawa

     Austriacka firma STM pokazała zwiedzającym poznańskie targi jedną z najmniejszych swoich maszyn wyposażoną w konwencjonalną głowicę roboczą firmy Alffi. STM wyposaża swe centra obróbkowe w wysokociśnieniowe, wzmacniaczowe pompy wodne austriackiej firmy BHDT umożliwiające wytworzenie strugi wodnej o maksymalnym ciśnieniu roboczym do 4000 bar. Do projektowania ścieżek obróbkowych i realizacji procesu wycinania wykorzystywane jest oprogramowanie EasyCut lub IGEMS. Austriacki producent wytwarza swe maszyny w czterech segmentach tj. ECOCUT, STANDARD, PREMIUM i PREMIUM with 3D Cutting head. Ekonomiczna wersja obrabiarki produkowana jest w zakresach wymiarowym od 1x1 do 3x2 m, zaś pozostałe w zakresie od 1x1 do 6x3 m.

Dane techniczne serii STANDARD:

 

 

 

Techni Waterjet, Australia


 

Typ prezentowanego urządzenia : i510-G2
Dystrybutor: Techni Waterjet, Warszawa

     Na stoisku firmy Techni Waterjet zwiedzający mogli zobaczyć obrabiarkę z serii INTEC oznaczonej symbolem i510-G2 o zakresie roboczym 1525 x 3050 mm wyposażoną w jedną głowicę roboczą. Wyróżniającym spośród innych producentów maszyn waterjet elementem wyposażenia obrabiarki jest własnej konstrukcji, innowacyjna serwo-pompa. Pompa posiada bezpośredni napęd elektryczny z wykorzystaniem silnika wrzecionowego. Ruch obrotowy wirnika silnika elektrycznego zamieniany jest na posuwisto-zwrotny ruch nurników z wykorzystaniem przekładni śrubowej. Nowe podejście do produkcji pomp wysokociśnieniowych umożliwiło uproszczenie ich budowy, eliminację pośrednich elementów napędu, zmniejszenie energochłonności i zmniejszenie gabarytów urządzenia. Obrabiarki firmy Techni Waterjet mogą być wyposażone w głowicę 5-cio osiową o zakresie wychyłu strugi do 60o.

Dane techniczne deklarowane przez producenta:

 

 

 

UHDE, Niemcy


 

Typ prezentowanego urządzenia : pompy wysokocisnieniowe
Dystrybutor: Uhde, Niemcy

     W tym roku firma UHDE prezentowała swoją ofertę na małym stoisku, głównie z wykorzystaniem materiałów reklamowych. Eksponatem materialnym był przekrój wzmacniacza wysokociśnieniowej pompy wodnej. Firma ta zajmuje się produkcją pomp wodnych dla różnych producentów centr obróbkowych do cięcia z wykorzystaniem wysokociśnieniowej strugi wodnej.

     Firma oferuje typoszereg wysokociśnieniowych, wzmacniaczowych pomp wodnych o maksymalnym ciśnieniu roboczym 4000 bar i mocy od 7,5 do 75 kW, wydatku wody 0,8÷7,6 l/min. Jak większość producentów pomp wysokociśnieniowych firma UHDE ma również w ofercie pompy o maksymalnym ciśnieniu roboczym 6000 bar, tj. o mocy 45, 90 kW oraz wydatku 2,8 i 5,4 l/min.

WJS, Szwecja


 

Typ prezentowanego urządzenia : NC 3015D
Dystrybutor: WATER JET POLSKA Sp. z. o.o., Gdynia

      Ofertę firmy Waterjet Sweden zaprezentował jej polski dystrybutor Water Jet Polska Sp. z o.o. z Gdyni. Firma WJS produkuje swe obrabiarki z wykorzystaniem wysokociśnieniowych, wzmacniaczowych pomp wodnych, głowic roboczych i systemu podawania ścierniwa firmy KMT. Obrabiarki pracują pod kontrolą układu sterowania firmy GE Fanuc, Simens lub NUM. Do tworzenia ścieżek obróbkowych i sterowania procesem cięcia wykorzystywane jest oprogramowanie WJS-IGEMS Limited. Centra obróbkowe produkowane są w trzech podstawowych segmentach STANDARD, PREMIUM i PREMIUM 5-AX. Prezentowana na targach maszyna (NC 3015 D) została wyposażona w dwie głowice robocze.

Dane techniczne deklarowane przez producenta:

 

Wyposażenie opcjonalne:

 • laserowy wskaźnik miejsca 0-wego,
 • czujnik kolizji,
 • czujnik stałej wysokości głowicy nad materiałem,
 • system wypompowania szlamu,
 • system uzdatniania wody roboczej.

 

WATERJET CORPORATION S.R.L. Włochy


 

Typ prezentowanego urządzenia : EVOLUTION X5
Dystrybutor: Abplanalp, Warszawa

      Włoska firma Waterjet Corporation S.R.L. wystawiła maszynę z serii Suprema, która wyposażona jest w głowicę umożliwiającą korektę stożka powierzchni cięcia w zakresie do 2o. Obrabiarki z serii Suprema produkowane są w zakresie roboczym od 1250 x 1250 do 3350 x 6100 mm. Najbardziej zaawansowanym technologicznie modelem seryjnie produkowanej przez tę firmę obrabiarki waterjet jest seria EVOLUTION X5, która wyposażona jest w głowicę 5-cio osiową umożliwiającą wychylenie strugi w zakresie do 69o. Firma ma również w ofercie obrabiarki z serii PRATICA I CLASSICA, które produkowane są w zakresie roboczym od 1250 x1250 do 2000 x 4000 mm. Obrabiarki wyposażone są w wysokociśnieniowe, wzmacniaczowe pompy i osprzęt wysokociśnieniowy firmy KMT.

Dane techniczne deklarowane przez producenta:

 

opracowanie: zespół redakcyjny waterjet.org.pl

Współpraca