powrót do www.waterjet.org.pl
waterjet.org.pl Strona Główna waterjet.org.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Matematyczny model cięcia strugą AWJ
Autor Wiadomość
3000

Wysłany: 2011-03-10, 20:41   

Mimio napisał/a:
Czytam czasami fora, ostatnio trafiłem również na to i kogo tam zastałem?? Otóż Pana Kimlę zwanego tu Dekiel. Mam maszynę MAXIEM, mogę się tym z całą stanowczością pochwalić, bo widzę jaką nagonkę ten Pan robi na maszyny Omaxa. Ale od początku. Kilka miesięcy temu szukałem Waterjeta, trafiłem na reklamę Kimli, więc pojechałem do Częstochowy na spotkanie z właścicielem (pozdrowienia), miałem okazję zobaczyć w jaki sposób NIE NALEŻY prowadzić biznesu. Jestem młodym człowiekiem, ale z pewnymi zasadami, których się trzymam, poza tym mam dość duże doświadczenie z pracy w dużej korporacji, wiec wiem co to etyka w zawodzie. Z tym z czym zetknąłem się w Częstochowie to totalne jej zaprzeczenie, takiej arogancji i buty dawno nie słyszałem. Trafiłem na sprytnie wyreżyserowany wykład na temat wyższości Kimli nad maszynami Omaxa, w tym nad Maxiemem (wcześniej nawet do głowy mi nie wpadło żeby o nie zapytać w Elblągu). Tabelarycznie poukładane były „przewagi” maszyn z Częstochowy nad maszynami amerykańskimi. Z właściciela lał się litrami jad, widać było że totalnie tych firm nienawidzi (może jakiś zawód życiowy) . Nie usłyszałem od niego żadnych wyróżniających jego maszyny opisów, słyszałem tylko, że we wszystkich, począwszy od koloru, skończywszy na oprogramowaniu jest najlepszy na świecie, a przede wszystkim lepszy od Omaxa ;) Facet głosił prawa fizyczne, które na pierwszy rzut ucha wydały mi się niedorzeczne, a później sam siebie cytował jak gdyby wczoraj wymyślił jeszcze raz koło, ale takie koło najlepsze na świecie, jeszcze bardziej kołowe niż wszystkie produkowane na świecie, a już na pewno lepsze niż koła Omaxa… ;) Zjadłem dobry obiad, ale po całym spotkaniu pozostał wielki niesmak.
Nie usłyszałem od niego słowa dlaczego jego wynalazki są dobre i przełomowe, usłyszałem tylko, że to co robi Omax i Maxiem to totalna porażka. Poprosiłem o wycięcie próbek, ale okazało się i tu uwaga: że nie ma teraz maszyny, którą mógłby mi pokazać bo tak dobrze (oczywiście najlepiej w Polsce) się sprzedają i wyciąć mi nie może, zapaliła się następna lampka ostrzegawcza. Zaproponował że wyśle mi próbki spedycją, ja na to jednak że wolałby widzieć. Zabrał mnie do jednego ze swoich klientów. Facet, właściciel firmy ciął jakąś cienką blachę (2-3mm), ale nie potrafił odpowiedzieć na żadne pytanie dot. kosztów czy czegokolwiek i widać było, że pokaz też wyreżyserowany, bo jak poprosiłem o pocięcie czegoś grubszego to się skwasił że mu przerywamy ważne cięcie ;)
Wracałem do domu samochodem z konkluzją , że jak tak biznesu prowadzić nie chcę, nie chcę własnych produktów promować opluwając konkurencję, nawet tą najlepszą. Być może dla Kimli to super interes, bo są tacy co pewnie ledwie potrafią czytać i mu wierzą. Przykre jest to, że liczyłem że skoro to Polska firma to może w jakiś sposób mógłbym ją wesprzeć… teraz wiem, że dobrze zrobiłem że nie jestem z nią identyfikowany.
Wróciłem do domu i pierwsze co na drugi dzień zrobiłem to zadzwoniłem do Elbląga, po 2 miesiącach miałem u siebie MAXIEMa. To był spory wydatek dla mnie, bo prowadzę małą firmę usługową i to największy zakup dotychczas. Wiem tylko jednak że kupując od Kimli mogłem popełnić największą w życiu skuchę.

Maxiem wycina idealnie, kąty są ostre, otwory okrągłe. Oprogramowanie o którym tu piszecie jest szybkie i intuicyjne. Tak jak zaprogramuje cięcie tak się wytnie, bez zwalniania i kombinacji z zepsutym materiałem. Koszty mam niskie i przewidywalne.
Zanim maszyna przypłynęła pokusiłem się o wycięcie detali w firmie, która ma Kimlę. Efekt na zdjęciu ;) nie podali mi ani zużycia ścierniwa, ani innych parametrów, bo powiedziałem że kupiłem inną maszynę. Proszę zwrócić uwagę na rogi (zdjęcie nie jest za dobre) ale widać co maszyna jest warta. Byłem podczas ustawiania parametrów cięcia i cieszyłem się w duchu, że takiego błędu jak oni nie popełniłem. Facet pocił się z 20min spisując z zeszytu parametry, które niby powinny być dobre, bo kiedyś podobną stal ciął ;)))) heheheheh. Tak trochę mi się nawet przez chwilę szkoda ich zrobiło, tyle że z drugiej strony to były ich pieniądze i wydali je tak jak chcieli ze wszystkimi tego konsekwencjami i trzeba to uszanować. To co usłyszałem od nich na temat serwisu, pękającego cylindra i tego że musieli czekać miesią,c aż Kimla ściągnie nowy, o rdzewiejących w środku głowicach, to temat na inny wątek.
Teraz sobie nawet myślę, że jeśli takich Kimli w mojej okolicy stanie więcej to tylko się cieszyć z takiej konkurencji ;) tak czy inaczej nie będę jej opluwał, to taka nauka którą wywiozłem z Częstochowy. Następna maszyna jak mi się uda to będzie OMAX

..rzekłeś..

Dekiel 

Wysłany: 2011-03-10, 21:38   

Widzę że już wszysjy z Jetsystemu zabrali się za pisanie tych postów.
Nerwy puszczają?

Oczywiście, że w maszynach firmy Kimla oprogramowanie działa na bazie matemetycznego modelu procesu cięcia abrazywnego.
Można oczywiście wybrać kilka jakości cięcia co oczywiście wpływa na wydajność procesu.
Ale tak czy inaczej prędkości wycinania są wyższe niż w maszynach Maxiem i Omax.

To po prostu fizyka i choś nie wiem jak byś chciał aby było inaczej to większa moc pompy, większe ciśnienie i wydajność robi swoje.

Pompa Accustream 50HP w którą sa wyposażanie maszyny Kimla ma na dodatek najniższe koszty eksploatacyjne.

Jakiś przykład?

Zestaw do wymiany uszczelnień w pompie Omax koszuje ponad 800 USD, równoważny zestaw w pompie Accustream to koszt 115 USD. Bagatela ok. 7 razy drożej!

No i te cieknące pompy Omax.
A ile było wrzasku jak to dużo oleju w pompach wzmacniaczowych.
Tyle tylko że to właśnie pompy Omaxa sikają pod siebie olejem z otworu odpowietrzającego komore korbową.

DSCN8913_01.JPG
Plik ściągnięto 13611 raz(y) 180,93 KB

Paweł R. 
inżynier serwisu

Wysłany: 2011-03-10, 21:47   

Dekiel napisał/a:
No i te cieknące pompy Omax.

Owszem było tak w starych pompach, obecnie problem już dawno usunięto.

Dekiel napisał/a:
Ale tak czy inaczej prędkości wycinania są wyższe niż w maszynach Maxiem i Omax.
może i prędkość liniowa jest wyższa, ale na skomplikowanym detalu już kimla nie jest taka szybka, jakby się wydawało.

Dekiel napisał/a:
Widzę że już wszysjy z Jetsystemu zabrali się za pisanie tych postów.
Nerwy puszczają?

Nie, poprostu ludzie mają już dość czytania bzdur, które wypisujesz.

Paweł R. 
inżynier serwisu

Wysłany: 2011-03-10, 21:52   

Widzę, że kolega kali dostarcza zdjęcia Kimli, które zrobił u poprzedniego pracodawcy, Wy w tej Kimli nie boicie się, że jak go zwolnicie to będzie robił to samo w stosunku do Was?
Miejmy jasność Kali nigdy specjalistą nie był i nie będzie.

Dekiel 

Wysłany: 2011-03-11, 00:12   

Nie tylko prędkość liniowa jest wyższa.
Dzięki systemowi sterowania z dynamiczna analiza wektorów właśnie przy skomplikowanych kształtach widać wyraźną różnice na korzyść maszyn Kimla.

Wyższa prędkość cięcia na maszynach Kimla spowodowana jest oprócz zastosowania większej pompy przez zastosowanie najnowocześniejszej głowicy z próżniowym wstępnym rozpędzaniem ścierniwa, które dzięki nadaniu pewnej wstępnej prędkości ścierniwu przed dotarciem do głowicy zwiększa również jego prędkość wylotową. Wpływa to również bardzo korzystnie na minimalizację stożka.

JS info 

Wysłany: 2011-03-11, 00:43   

Intelli-MAX™

Najnowsze udoskonalenia w oprogramowaniu wprowadzone zostały do modelu cięcia i noszą nazwę „Intelli-MAX”. W mniejszym stopniu dotyczą one poprawy precyzji cięcia, ale za to istotnie wpływają na zwiększenie prędkości cięcia. Wykorzystanie „Intelli-MAX” pozwala obrabiać elementy średnio aż 30% szybciej.

Jak to możliwe? Pokażemy to poniżej na przykładzie tzn. na jednej z wielu dostępnych opcji „Intelli-MAX” zwaną “corner passing”.

Stary sposób

Ścieżka cięcia narożnika w “tradycyjny” sposób wygląda następująco:

- ruch głowicy przebiega wytyczoną ścieżką
- jak zbliży się do narożnika to głowica zwalnia przygotowując się do zmiany kierunku cięcia
- gdy przechodzi przez narożnik spowalnia jeszcze bardziej i wtedy mamy do czynienia ze zjawiskiem wypłukiwania materiału

Tradycyjny sposób cięcia: kolor niebieski pokazuje najwolniejszy ruch, czerwony kolor to średni, a biały jest najszybszym

rys.1..gif
Plik ściągnięto 13587 raz(y) 1,64 KB

JS info 

Wysłany: 2011-03-11, 00:45   

Cięcie z opcją „corner passing”

- głowica dochodzi do narożnika przy pełnej prędkości
- przechodzi liniowo poza narożnik
- przy pełnej prędkości wraca i dalej tnie zgodnie ze ścieżką cięcia

Ten sam narożnik tniemy używając “corner passing” niebieski pokazuje najwolniejszy ruch, czerwony kolor to średni, a biały jest najszybszym

Jak widać na tym przykładzie nie tylko zyskujemy znacznie na zwiększonej prędkości cięcia elementów o bardziej złożonej geometrii, ale również na dokładności, gdyż znaczne spowolnienie prędkości strumienia związane jest z negatywnym zjawiskiem wypłukiwania materiału.

źródło: http://omax.pl/site,36.html

rys.2.gif
Plik ściągnięto 13586 raz(y) 1,15 KB

Dekiel 

Wysłany: 2011-03-11, 00:54   

Ale mi nowość.
Maszyny waterjet Kimla mają taką funkcję od zawsze.

Staszek 
od 2001r w branży

Wysłany: 2011-03-11, 21:59   

Dekiel napisał/a:
głowicy z próżniowym wstępnym rozpędzaniem ścierniwa

Czy mógłby Pan rozwinąć nieco tę kwestię, wrzucić jakiś filmik zdjęcie. W jaki sposób powstaje próżnia, czy do głowicy jest dołożone jakieś urządzenie, przystawka?

Dekiel 

Wysłany: 2011-03-11, 22:07   

Nie, nie ma tam innego urządzenia.
Wykorzystywany jest tam efekt eżektorowy strumienia wody.

Staszek 
od 2001r w branży

Wysłany: 2011-03-11, 22:12   

JS info napisał/a:
Najnowsze udoskonalenia w oprogramowaniu wprowadzone zostały do modelu cięcia i noszą nazwę „Intelli-MAX”.

Te najnowsze udoskonalenia jak piszecie to ile lat temu były najnowsze? Jak kupowaliśmy 5 lat temu waterjeta u mojego poprzedniego pracodawcy to też tak pisaliście.

JS info napisał/a:
Wykorzystanie „Intelli-MAX” pozwala obrabiać elementy średnio aż 30% szybciej.
W porównaniu do czego? Do maszyn które nie stosują żadnego algorytmu zmiany tempa posuwu głowicy w zależności od kształtu elementu, jakie były popularne 20 lat temu?

JS info napisał/a:
Jak to możliwe? Pokażemy to poniżej na przykładzie tzn. na jednej z wielu dostępnych opcji „Intelli-MAX” zwaną “corner-passing”.

Piszecie o jednej z wielu opcji. Proszę napiszcie o innych, bo ta dostępna jest w maszynach od wielu lat i nie jest żadną nowością. Co do funkcji corner-passing, to poza wychwalaniem jej pod niebiosa napiszcie też proszę, że nie sprawdza się ona dla materiałów o każdej grubości. W wewnętrznych narożnikach też jej nie zastosujecie. Piszecie też o wybieraniu materiału przy spowolnieniach - w rzeczywistości to chyba jakieś bajki. Poza tym nawet używając corner-passing to jedna część krawędzi też jest cięta wolniej bo inaczej strumień by się rozczepił i nie dociął materiału.

Staszek 
od 2001r w branży

Wysłany: 2011-03-11, 22:13   

Dekiel napisał/a:
Nie, nie ma tam innego urządzenia.
Wykorzystywany jest tam efekt eżektorowy strumienia wody.

Bardzo trudne słowa :) proszę o jakieś zdjęcie, albo schemat poglądowy.

Paweł R. 
inżynier serwisu

Wysłany: 2011-03-11, 22:17   

Staszek napisał/a:
JS info napisał/a:
Najnowsze udoskonalenia w oprogramowaniu wprowadzone zostały do modelu cięcia i noszą nazwę „Intelli-MAX”.

Te najnowsze udoskonalenia jak piszecie to ile lat temu były najnowsze? Jak kupowaliśmy 5 lat temu waterjeta u mojego poprzedniego pracodawcy to też tak pisaliście.

maszyny OMAX mają darmowy upgrade oprogramowania na cały okres użytkowania

Staszek 
od 2001r w branży

Wysłany: 2011-03-11, 22:26   

Paweł R. napisał/a:
maszyny OMAX mają darmowy upgrade oprogramowania na cały okres użytkowania

To proszę wypisać listę upgradów przez ostatnie 6 lat z podaniem daty ich wprowadzenia, bo poza opcją grawerowania jaką wprowadziliście ostatnio to nie słyszałem o niczym nowym od momentu kiedy demonstrowaliście mi to oprogramowanie. Chyba, że poprawianie błędów i poprawki z tym związane są czymś specjalnym? Tylko proszę nie wyjeżdżać z informacją o tym, że zmiany nie są widoczne i obejmują ciągłe udoskonalanie "doskonałego" przecież już modelu cięcia.

Odpowiedz do tematu