powrót do www.waterjet.org.pl
waterjet.org.pl Strona Główna waterjet.org.pl


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak kupować maszynę do cięcia wodą ?
Autor Wiadomość
Jarek 
power of water

Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 43
Wysłany: 2009-05-21, 11:06   Jak kupować maszynę do cięcia wodą ?

Witam

Zapraszam do zapoznania się z pierwszym artykułem na portalu pt. Jak kupować maszynę do cięcia wodą?

Pozdrawiam
Jarek
 
 
     
Barthez 
Bartłomiej Cierlicki

Wiek: 41
Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 8
Skąd: Wołomin
Wysłany: 2009-05-22, 09:53   

;-)
Artykuł bardzo przydatny ja chciałbym dodać parę uwag ze swej strony.
Należy zwrócić uwagę na serwis, szczególnie na czas reakcji od poinformowania o awarii. Warto zasięgnąć opinii z obu stron tzn od producenta i od klientów którzy mają takie maszyny.
Trzeba zwrócić dużą uwagę odnośnie serwisu w umowie jaką podpiszemy z producentem. Jako przykłada mogę podać firmę Waterjet Italy coroportion. Takowa firma życzy sobie w okresie gwarancji za przyjazd serwisanta opłacenie przelotu 2 strony oraz koszty zakwaterowania. Szczerze mówiąc omijajcie tą firmę szerokim łukiem, od kiedy kupiliśmy tą maszynę 5axis evolution zostaliśmy sami 6mięsięcy nie mogliśmy doprosić o serwis dopiero jak sprawa jak oparła się o sąd dopiero do nas przyjechali. Druga sprawa warto sprawdzić jak wyglądają napędy maszyny czy są to śruby kulowe-pociągowe, zębatki , czy napęd paskowy zamknięty w profilu. Warto to zobaczyć bo maszyna po wyżej wspomnianego producenta totalnie mi się rozjechała na 6m miałem odchyłki rzędu 7mm, po rozebraniu maszyny o zobaczeniu jak to jest zamontowane opadły mi ręce, cała konstrukcja się pokrzywiła i nie było dużej regulacji. Więc zakasaliśmy rękawy wzmocniliśmy konstrukcje i ustawiliśmy tor od początku. Teraz na 6mm mam odchyłkę 0.1mm.
Bardzo ważną sprawą jest software. Nie jest trudną sprawą zbudować maszynę i dorzucić do niej pompę i wsadzić podobne oprogramowanie podobne jakie stosuję się plazmach. Woda rządzi się innymi prawami. Producenci prędkość jaką podają to prędkość max na prostych odcinkach. Uwierzcie mi jest to drugo-rzędna sprawa. Ważne jest możliwość regulacji prędkości na promieniach i na kątach oraz ich wyhamowywanie. Te czynniki są kluczowe do osiągnięcia szybszego cięcia, jeśli oczywiście tniecie różnorodne kształty. Ja zrobiłem doświadczenia na dwóch maszynach dałem taką samą prędkość na prostych
w jednej miałem regulacje prędkości i wyhamowania w drugiej bardzo bardzo ograniczoną. Efekt był taki że w detal cięty na maszynie z regulacją ciął się 6minut 30sekund a w drugiej 10minut. Druga sprawa bez tej możliwości regulacji będziesz musiał zwalniać na całej prędkości detalu, bo na przykład nie będziesz wyrabiał się na wewnętrznych kątach detalu, zamiast kąta prostego będziesz miał promień który czasami może wejść na powierzchnie detalu.
Jeśli tniesz grube detale od 10mm w górę to warto wybrać producenta który oferuje dynamiczną głowice które redukuje ci stożek ciętego detalu.
Odnośnie promocji nie wiem jak inni producenci ale Flow ma teraz promocje na maszyny dostajesz rabat na nową maszynę jak oddajesz starą maszynę jakiegokolwiek producenta. :-P
 
 
     
Tuti 
Omax 55100/P4055V


Wiek: 42
Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 94
Wysłany: 2009-12-13, 22:32   

Jak najbardziej przydatny artykuł.

Kolega Barthez też ma sporo racji, tzn. jeśli chodzi o serwis.
Jak już wcześniej pisałem w jakimś poście, nie miałem wcześniej doświadczenia z waterjetami i szczerze mówiąc byłem lekko podenerwowany stając pierwszy raz przy maszynie.
Było to o tyle trudne, że chłopak który wcześniej pracował jako operator i był szkolony, wyjechał do Irlandii na zmywak (autentyk :-? ). Więc jak nie trudno się domyślić zostałem sam na sam z machiną. Szef klepnął mnie w ramie i powiedział: "znasz autocada, tak się tnie - (pokazał parę prostych cięć), a tu jakby co jest tel do Jetsystemu". No i se kurna poszedł.

Trochę trwało zanim zacząłem coś tam ciąć, ale nieocenioną pomoc dostałem nie od serwisanta, ale od operatorów z Jetsystemu, którzy jak ja pracują stale na Omaxach.
Do dziś jak czegoś nie wiem, to dzwonię do nich. Miłe młode chłopaki, zawsze mają odpowiedź na moje pytania.
Machinę mamy już po gwarancji, a ciągle mogę zadzwonić do tych operatorów i sobie pogadać.
 
     
kali77 
inżynier waterjet


Wiek: 50
Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 212
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2011-02-27, 11:28   

Tak to prawda o czym mówicie... Serwis jest bardzo ważny. Najlepiej jak producent jest blisko i osoba, która wymyśliła dane urządzenie i soft są z Polski. Nic bardziej meczącego i czasochłonnego jak z każdym drobiazgiem trzeba konsultować się z Seatlle... masakra. Najgorzej mają dlatego dealerzy, bo ich serwisanci nie mają pojęcia nic o technologii produkcji maszyn i każda naprawa trwa wieki...
_________________
www.borawskikrzysztof.blogspot.com
 
 
     
Tuti 
Omax 55100/P4055V


Wiek: 42
Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 94
Wysłany: 2011-02-27, 18:02   

Wg tej teorii, trzeba by otworzyć fabrykę np. samochodów w każdym większym mieście w Polsce. Ciekawe.
 
     
Tuti 
Omax 55100/P4055V


Wiek: 42
Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 94
Wysłany: 2011-02-27, 18:12   

kali77 napisał/a:
Moim zdaniem najlepszy na świecie jest Serwis Jet System z Elbląga. ;-) Jest to oczywiście serwis dystrybutora amerykańskich maszyn do cięcia wodą firmy OMAX.

www.omax.com

www.jetsystem.pl

Oczywiście jest to moje czysto subiektywne zdanie. Jak najbardziej. Zgadzam się z tym w całej rozciągłości... ;-)

Jeśli Ktoś chce się ze mną nie zgodzić oczywiście ma prawo. Zapraszam do dyskusji na ten temat. Czy ktoś ma jeszcze inne zdanie niż ja? Może inne firmy mają sprawne i szybkie serwisy? Zapraszam do wymiany poglądów i doświadczeń w tej materii. :-)


Ciekawe jak opinia zależna jest od punktu "siedzenia" ;-)
 
     
kali77 
inżynier waterjet


Wiek: 50
Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 212
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2011-02-27, 18:36   serwis...

Ależ ja nie zmieniłem swojego zdania na temat serwisu JS ... :mrgreen:

Dalej uważam, że jeśli Ktoś przeszedł "szkołę przetrwania" w serwisie Jet System to musi być fachowiec... A ostro było czasami...

Pchnę serwis KIMLA o jakieś 5 lat do przodu... Taki tu widzę potencjał. Bez kosztownych prób i błędów jakie były na początku serwisu JS.

Istne Eldoroado... Dla mnie... Mam wiedzę... Po co popełniać błędy i się na nich uczyć?

Za to jestem wdzięczny JS. Lata pracy i kosztów...
_________________
www.borawskikrzysztof.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez Modo 2011-02-27, 19:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
kali77 
inżynier waterjet


Wiek: 50
Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 212
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2011-02-27, 18:49   

Aha... może to mało odkrywcze, ale potwierdza się moja wypowiedź: Nie ma różnicy tak naprawdę, czy to są pompy wzmacniaczowe, czy nurnikowe. Dla mnie jako serwisanta to wszystko jedno to samo... No może nurnikowe są bardziej skomplikowane i trudniejsze podczas przeglądów...
_________________
www.borawskikrzysztof.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez Modo 2011-02-27, 19:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group