powrót do www.waterjet.org.pl
waterjet.org.pl Strona Główna waterjet.org.pl


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Parametry cięcia waterjet
Autor Wiadomość
Mycha

Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 1
Wysłany: 2008-12-21, 20:56   

TaK :)

Też mam pytanie:
Jakie są parametry cięcia waterjet w zależności od rodzaju materiału, chodzi mi międzyinnymi o chropowatość, prędkość w zależności od grubości, błędy powstałe podczas obróbki itp.

[ Komentarz dodany przez: Admin: 2008-12-22, 19:53 ]
Pytanie przeniosłem poziom wyżej
 
     
Jarek 
power of water

Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 43
Wysłany: 2008-12-22, 20:24   

Mycha napisał/a:
TaK :)

Też mam pytanie:
Jakie są parametry cięcia waterjet w zależności od rodzaju materiału, chodzi mi międzyinnymi o chropowatość, prędkość w zależności od grubości, błędy powstałe podczas obróbki itp.

[ Komentarz dodany przez: Admin: 2008-12-22, 19:53 ]
Pytanie przeniosłem poziom wyżej


Witam

Tak jak pisałem, informacje jakie poszukujesz rzadko są dostępne u producentów maszyn. Radzę przeszukać bazy artykułów naukowych (na uczelni na pewno jest do niej dostęp). Jeżeli nie uda się niczego znaleźć to radzę poszukać kontaktu z firmą posiadającą maszynkę, wyciąć parę próbek i pomierzyć profilografometrem. Z tego co wiem w parku technologicznym w którym Politechnika Śląska posiada udziały także jest maszyna (firmy Ridder) może tam się uda.

Powodzenia i pozdrawiam
Jarek
 
 
     
lukasz1987

Dołączył: 22 Maj 2012
Posty: 6
Wysłany: 2012-05-24, 15:33   

Witam wszystkich. Jestem żółtodziobę w tematyce cięcia strumieniem wody, niestety dostałem temat na studiach inżynierskich który brzmi wpływ parametrów hydraulicznych na proces waterjet. Mam 3 pytania może ktoś mi pomoże będę bardzo wdzięczny za każdą nawet najmniejsza pomoc.
Pierwsze pytanie brzmi
Jak wpływa zmiana postaci geometrycznej głwoicy tnącej i ciśnienia na sposób pracy pompy
Drugie Jak wpływa zmiana postaci geometrycznej głwoicy tnącej i ciśnienia na prędkość strumienia
Jak projektować maszyny z kilkoma głowicami – od czego to zależy
Będe wdzięczny za każdą pomoc
 
     
Jarek 
power of water

Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 43
Wysłany: 2012-05-26, 17:14   

Witam

Niestety nie bardzo rozumiem co oznacza "postać geometryczna głowicy tnącej". Najważniejszymi parametrami głowicy będą tutaj średnica dyszy wodnej oraz średnica dyszy mieszającej. Zmniejszanie średnicy dyszy wodnej będzie powodowało wzrost ciśnienia i zmniejszenie wydatku. Nie wiem co rozumiesz za "sposób działania pompy" - musisz to sprecyzować. Jeżeli chodzi o prędkość strumienia: większe ciśnienie - większa prędkość.

Przy projektowaniu maszyn z kilkoma głowicami ważne jest aby odpowiednio dostosować wydatek i moc pompy do ilości zainstalowanych głowic. Im większa ilość głowic tym wydatek, a przez to i moc pompy, muszą być większe.

Jarek
 
 
     
lukasz1987

Dołączył: 22 Maj 2012
Posty: 6
Wysłany: 2012-05-26, 22:27   

Witam postać geometryczna głowicy to średnca dyszy wodnej, a sposób działania pompy to wydajność pompy przy zmianie parametrów hydraulicznych. Dziękuje za zainteresowaniem moim tematem, proszę o pomoc również w powyższych kwestiach, i mam pyatnie jeszcze do ostatniego pytania z doborem głowic jak to wygląda krok po kroku. Będę wdziećzny za każdą informację. Szczególnie dziękuje Jarkowi, który nie pozostał obojętny na problemy studenta. Dzięki :-)
 
     
Rysiek 

Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 63
Wysłany: 2012-05-28, 11:21   

Cześć,

- określ ile potrzebujesz głowic do realizacji zadania - założenie konstrukcyjne,

- określ parametry konfiguracyjne pojedynczej głowicy (przede wszystkim średnicę dyszy wodnej- typowo 0,25÷0,36 mm) niezbędnej do realizacji zadania - założenie konstrukcyjne.

Od ciśnienia (typowo 3500÷4000 bar) i średnicy dyszy wodnej zależał będzie wydatek wody potrzebny do pracy jednej głowicy.

Skoro jesteś studentem studiów inżynierskich to umiesz policzyć wydatek wody przepływającej pod znanym ciśnieniem przez dyszę o znanej średnicy. Współczynnik wydatku (sprawności) typowej dyszy do formowania strugi wodnej wynosi 0,7.

Obliczony wydatek pomnóż przez ilość zainstalowanych głowic, a otrzymasz wydatek jakim musi charakteryzować się pompa wysokociśnieniowa. Należy oczywiście dobrać pompę z nieco większym wydatkiem niż ten obliczony, aby pompa nie pracowała na 100% obciążeniu.

Pozdrawiam
 
     
lukasz1987

Dołączył: 22 Maj 2012
Posty: 6
Wysłany: 2012-05-29, 20:49   

Dzięki wielkie za pomoc. Pomogły mi te informacje.
 
     
lukasz1987

Dołączył: 22 Maj 2012
Posty: 6
Wysłany: 2012-05-31, 16:03   

Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie takie zadanie
Daną mam max wydajność pompy 4,2 l/min oraz max wartość ciśnienia 4130 bar przy p =constans i mam ocenić ile głowic o wymiarach 0,15 oraz 0,25 można zamontować.
Mogę prosić o odpowiedź i pokazanie w jaki sposób się to liczy. Bardzo prosze
 
     
Rysiek 

Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 63
Wysłany: 2012-06-01, 12:36   

Ze względów edukacyjnych proponuję koledze poczytanie skryptu z mechaniki płynów - pewnie miałeś lub masz takie zajęcia.

Jednocześnie służę pomocą i zamieszczam w załączniku plik w formacie pdf (ze względu na wzory) zawierający mój opis tego zagadnienia. Mam nadzieję, że będzie zrozumiały i pomoże koledze.

Pozdrawiam

wydatek wody.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 7773 raz(y) 447,38 KB

Ostatnio zmieniony przez Admin 2012-06-01, 12:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
lukasz1987

Dołączył: 22 Maj 2012
Posty: 6
Wysłany: 2012-06-04, 14:59   

Chciałem podziękować bardzo serdecznie za pomoc, bardzo mi pomogło. Dziękuje.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group