powrót do www.waterjet.org.pl
waterjet.org.pl Strona Główna waterjet.org.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Systemy chłodzenia pomp waterjet-ów
Autor Wiadomość
kali77 
inżynier waterjet

Wysłany: 2011-03-13, 21:32   

Aleksander08, No niestety, Szanowny Panie Aleksandrze. Robicie duży błąd z Waszą pompą w MAXIEM-ie, że nie kontrolujecie temperatury wody. Jeżeli ja Pana szkoliłem to zawsze na zajęciach kładłem duży nacisk na temperaturę wody. Albo Pan w tym momencie spał, albo wychodził na papierosa, bo nie pisałby Pan takich rzeczy publicznie.

Nie czytał Pan instrukcji obsługi do swojego Water jeta. Jeżeli jest Pan operatorem to jest to karygodne. Możemy to jeszcze naprawić zanim dowie się o tym Pański pracodawca. Proszę podać swój e-mail, a prześlę Panu instrukcję obsługi operatora Centrum Obróbczego MAXIEM i dokończymy to nieudane szkolenie zdalnie.

Czuję się osobiście odpowiedzialny za Pańskie niedouczenie, aczkolwiek z winy Pańskiego zaniedbania...

kali77 
inżynier waterjet

Wysłany: 2011-03-13, 21:42   

Powiadasz kamień i MAXIEM?... To Ty mnie nie możesz znać...... To tylko w grę wchodzi EXPODEM Lublin..... Jesteś operatorem z Lublina.... To Ty u Pana Daniela pracujesz.

Staszek 
od 2001r w branży

Wysłany: 2011-03-15, 08:09   

Dekiel napisał/a:
W maszynach Kimla z pompami Accustream zainstalowany jest wymiennik ciepła który umożliwia normalną ciągłą pracę przy temperaturze otoczenia do 38 stopni C.

Nie lubię być niemiły, ale Pana Panie Kimla, marketingowy tekst zadziałał na mnie jak płachta na byka.

Niezłym Pan teoretykiem jesteś. Brakuje panu doświadczenia jako producentowi na linii ognia czyli podczas cięcia ciężko-kalibrowego. Jak na dworze jest gorąco, na hali gorąco i tnie się przez kilka dni nonstop przy pełnym obciążeniu, często na max kryzie, ciśnieniu to gwarantuję Panu, że bez chłodziarki oleju pan sobie nie poradzisz.

Chyba, że chcesz drastycznie zmniejszyć żywotność swojej maszyny. Jeśli Pan poleca tak robić swoim klientom to albo pan nie zna się na technologii cięcia wodą albo chcesz pan zarobić więcej w przyszłości na serwisie.

Proponuję Panu trochę samokrytycyzmu, skromności w wypowiedziach i cierpliwości. Firma się panu rozwija szybko, ale to idzie kosztem braku odpowiedniego doświadczenia, ludzi, praktyki. Nie da się rozwijać szybciej firmy niż pewne tempo spowodowane zjawiskiem upływu czasu. Podważa pan, jak młody gniewny, autorytet firm które zjadły zęby na technologii cięcia wodą bo siedzą w niej od kilkudziesięciu lat i przerobiły wszelkie teorie na praktykę. Wyprodukowały kilka tysięcy maszyn do cięcia wodą, a nie kilkanaście. Przerobiły problemy jakie pana czekają i nie ma pan o nich zielonego pojęcia.

Potrzeba panu kilkunastu tysięcy godzin różnego rodzaju testów, aby ustabilizować swoje przekonania i teorię przekuć na praktykę. W tej chwili zbyt szybki rozwój pana firmy może być przyczyną jej zguby. W moim odczuciu firma Kimla jest jak kolos na glinianych nogach.

Paweł R. 
inżynier serwisu

Wysłany: 2011-03-15, 21:43   

Dekiel napisał/a:

Natomiast w Omaxach występuje problem bardzo dużej czułości na temperaturę wody zasilającej pompę. Jeśli przekracza kilkanaście stopni, uszczelnienia lecą od razu.

Zdaje się, że już o tym była dyskusja, nie lubię się powtarzać, ale nie lubię też, gdy ktoś wypisuję bzdury.
Pompa OMAX jest zasilana w wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej, temp wody w sieci nawet upalne dnie jest niska, zamknięty układ chłodzenia powoduję wzrost temp wody w zbiorniku zasilającym o kilka stopni i jest to niegroźne dla pompy.
Tutaj nie ma zabawek, proszę uważniej czytać forum i nie opowiadać bzdur!

Aleksander08

Wysłany: 2011-03-15, 22:08   

Panie KIMLA Panie KALI - nie mam zamiaru tu pisać, z jakiej firmy jestem. Nie będę reklamował swojej firmy jak Pan KIMLA. Jak to mówią tonący brzytwy się chwyta, więc Pan KIMLA drze się tu na tym forum, żaby ktoś go usłyszał. Nie jestem wynajęty przez nikogo. Panie Borawski - jak Pan tak szkoliłeś o chłodzeniu w korbowodzie to ja się nie dziwię, że Pan dostał od Jet kopa w ... cztery litery ;)

kali77 
inżynier waterjet

Wysłany: 2011-03-22, 07:06   

Paweł R.,
Cytat:
Zdaje się, że już o tym była dyskusja, nie lubię się powtarzać, ale nie lubię też, gdy ktoś wypisuję bzdury.
Pompa OMAX jest zasilana w wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej, temp wody w sieci nawet upalne dnie jest niska, zamknięty układ chłodzenia powoduję wzrost temp wody w zbiorniku zasilającym o kilka stopni i jest to niegroźne dla pompy.
Tutaj nie ma zabawek, proszę uważniej czytać forum i nie opowiadać bzdur!

Spokojnie... Miałeś pilnować na Forum, że nikt nie będzie kłamał, a sam kłamiesz jak z nut.

Po pierwsze pompa OMAX i MAXIEM ma otwarty układ chłodzenia. Jak ktoś nie rozróżnia układów otwartych od zamkniętych to zapraszam zobaczyć układ zamknięty w pompie AccuStream i otwarty w OMAX. Chętnie wytłumaczę zasadnicze różnice układów.

Ta wracająca woda z układu chłodzenia i podgrzewająca wodę chłodzącą i zasilającą pompę jest bardzo groźna dla uszczelnień pomp nurnikowych ponieważ, po dłuższej pracy, znacznie podwyższa wodę w układzie i powoduje rozpuszczanie się uszczelnień. Bardzo częste zjawisko latem przy temperaturach rządu 25 st. C.
Ostatnio zmieniony przez Modo 2011-03-22, 11:47, w całości zmieniany 2 razy  

Paweł R. 
inżynier serwisu

Wysłany: 2011-03-22, 13:31   

kali77 napisał/a:
Po pierwsze pompa OMAX i MAXIEM ma otwarty układ chłodzenia

Z MAXIEMem zgoda. Pisałem o OMAX-ie. W oMAX-ie jest układ zamknięty, owszem jest doprowadzana woda z sieci, ale nie na potrzeby chłodzenia, tylko na potrzeby pompy, część wody ze zbiornika poprostu wylatuję przez głowicę i trzeba ją uzupełniać. Woda w zbiorniku przeznaczona jest na chłodzenie i na zasilanie pompy, fakt na zasilanie idzie dużo więcej, dzięki czemu woda z sieci obniża temp w zbiorniku, co korzystnie wpływa na chłodzenie pompy.

kali77 napisał/a:
Ta wracająca woda z układu chłodzenia i podgrzewająca wodę chłodzącą i zasilającą pompę jest bardzo groźna dla uszczelnień pomp nurnikowych ponieważ, po dłuższej pracy, znacznie podwyższa wodę w układzie i powoduje rozpuszczanie się uszczelnień. Bardzo częste zjawisko latem przy temperaturach rządu 25 st. C.

To teraz zrób bilans energetyczny i ilościowy wody w zbiorniku zasilającym i powiedz o ile stopni wzrasta temp w zbiorniku w stosunku do temp wody w sieci zasilającej, może wtedy przestaniesz bajki opowiadać :-)

kali77 
inżynier waterjet

Wysłany: 2011-03-23, 05:23   

Paweł R., Drogi Szanowny kolego.
Cytat:
Z MAXIEMem zgoda. Pisałem o OMAX-ie. W oMAX-ie jest układ zamknięty, owszem jest doprowadzana woda z sieci, ale nie na potrzeby chłodzenia, tylko na potrzeby pompy, część wody ze zbiornika poprostu wylatuję przez głowicę i trzeba ją uzupełniać. Woda w zbiorniku przeznaczona jest na chłodzenie i na zasilanie pompy, fakt na zasilanie idzie dużo więcej, dzięki czemu woda z sieci obniża temp w zbiorniku, co korzystnie wpływa na chłodzenie pompy.

Tak jak napisałeś, jest to czysta postać układu OTWARTEGO. Jak by na to nie patrzeć. Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości mogę umieścić schemat ideowy układu hydraulicznego pompy OMAX i MAXIEM, ale chyba już wszystkich przekonałem. Więc nie muszę.

Cytat:
To teraz zrób bilans energetyczny i ilościowy wody w zbiorniku zasilającym i powiedz o ile stopni wzrasta temp w zbiorniku w stosunku do temp wody w sieci zasilającej, może wtedy przestaniesz bajki opowiadać

Najbardziej mi się podobają Twoje wypowiedzi typu "bilans energetyczny". Słówko ładne.

Tylko, że doskonale obydwoje wiemy, że temperatury w lato w tym zbiorniczku dochodzą do 36 st. Celsjusza. Widziałem kiedyś nawet 40 st. C, ale to już ekstremum. Przy czym producent pompy wyraźnie w instrukcji napisał że temperatura 21 st. Celsjusza to wartość maksymalna, której kategorycznie nie wolno przekraczać, ze względu na zagrożenie rozpuszczenia się uszczelnień.

To są banały, o których doskonale wszyscy wiemy. Leje się z tych pomp i bez tych temperatur! Zaproponuj do dyskusji coś bardziej skomplikowanego i mniej oczywistego, bardziej ambitnego.
Ostatnio zmieniony przez Modo 2011-03-23, 08:46, w całości zmieniany 1 raz  

Paweł R. 
inżynier serwisu

Wysłany: 2011-03-23, 13:03   

kali77 napisał/a:
Tak jak napisałeś, jest to czysta postać układu OTWARTEGO. Jak by na to nie patrzeć. Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości mogę umieścić schemat ideowy układu hydraulicznego pompy OMAX i MAXIEM, ale chyba już wszystkich prze

nieprawda, woda chłodząca jest w obiegu zamkniętym, woda z sieci jest na potrzeby pracy pompy, widziałeś kiedyś pompę, która nie jest zasilana, ciekawe co tłoczy, skoro się tak upierasz to umieść schemat.

kali77 napisał/a:
Najbardziej mi się podobają Twoje wypowiedzi typu "bilans energetyczny". Słówko ładne.

Tylko, że doskonale obydwoje wiemy, że temperatury w lato w tym zbiorniczku dochodzą do 36 st. Celsjusza. Widziałem kiedyś nawet 40 st. C

taka sytuacja zdarza się gdy pompa nie pracuję, wiadomo, że woda w zbiorniku ma wtedy temp. otoczenia.
Podczas pracy temp w zbiorniku wzrasta w stosunku temp. wody w sieci o kilka stopni

kali77 napisał/a:
Zaproponuj do dyskusji coś bardziej skomplikowanego i mniej oczywistego, bardziej ambitnego.

nie ja założyłem temat i nie mam ochoty z Tobą dalej dyskutować, odpieram tylko bezpodstawne zarzuty pod adresem OMAXa, ale zdaje się, że tego zaniecham, bo z fanatykami się nie dyskutuję, a Ty nie jesteś obiektywny.

kali77 
inżynier waterjet

Wysłany: 2011-03-24, 21:08   

Paweł R., wytłumacz o co Ci chodzi? Bo się pogubiłem. Z tego co wiem to jesteś bardzo inteligentnym facetem.

Więc czemu upierasz się przy tym dziwnym układzie otwartym-zamkniętym. Skoro oczywiste jest, że to jest typowy układ otwarty? Co chcesz tym udowodnić? Otwarty, to otwarty... temat zamknięty, ani lepszy, ani gorszy... co kto lubi. A Ty uparcie udowadniasz, że czarne to białe. Po co?... Woda chłodząca miesza się z wodą zasilającą. Układ chłodzenia zamknięty to taki, gdzie ani jedna kropla nie dochodzi do układu i nie wychodzi z układu, jedynie krąży w układzie go chłodząc.

Cytat:
taka sytuacja zdarza się gdy pompa nie pracuję, wiadomo, że woda w zbiorniku ma wtedy temp. otoczenia.
Podczas pracy temp w zbiorniku wzrasta w stosunku temp. wody w sieci o kilka stopni

Co się dzieje? Z tym to już nie da się nawet podyskutować... Ty naprawdę nie wiesz jak jest z tą wodą i temperaturą? Może ja Ci trochę dostarczę argumentów przeciw, no bo Twoje nie nadają się niestety. Więc porusz to, że woda w sieci wodociągowej ma niską temperaturę na wejściu w zimę 7 st. C, a latem 12 st. C i jest małe prawdopodobieństwo, że po paru godzinach pracy podgrzeje się w układzie do temperatury zagrażającej uszczelnieniom. Dopiero ekstremalne warunki mogą do tego doprowadzić, ale takie nie zdarzają się zbyt często zwłaszcza jeżeli operator o to zadba. Pompa ma zainstalowany termometr, który pozwala operatorowi reagować odpowiednio do aktualnej temperatury i może zrobić przerwę, która wychłodzi układ. Oooo!!! Można??

Masz rację z argumentami powyżej,, ale... i jest dyskusja.

A nie Ty mi tu wystrzeliwujesz z moim fanatyzmem. Ok. Zgadzam się. Jestem Fanatykiem technologii Water Jet i jestem subiektywny w swoich ocenach, jak każdy z nas tu na Forum. Lepiej? ;)

Technologia OMAX ma swoje zalety i wady. Podyskutujmy o nich, a nie wszyscy potraficie tylko mnie obrażać na różne sposoby. Porównajmy technologię KIMLI i OMAX. To będzie bardzo ciekawe dla obu stron. A obrzucanie mnie ciągłe błotem... no cóż... może i śmieszne, ale nudne na dłuższą metę...
Ostatnio zmieniony przez Modo 2011-03-24, 21:32, w całości zmieniany 1 raz  

Paweł R. 
inżynier serwisu

Wysłany: 2011-03-25, 11:33   

kali77 napisał/a:
Więc czemu upierasz się przy tym dziwnym układzie otwartym-zamkniętym. Skoro oczywiste jest, że to jest typowy układ otwarty? Co chcesz tym udowodnić? Otwarty, to otwarty... temat zamknięty, ani lepszy, ani gorszy... co kto lubi. A Ty uparcie udowadniasz, że czarne to białe. Po co?... Woda chłodząca miesza się z wodą zasilającą. Układ chłodzenia zamknięty to taki, gdzie ani jedna kropla nie dochodzi do układu i nie wychodzi z układu, jedynie krąży w układzie go chłodząc.

Dlatego napisałem, że nie jest to klasyczny układ otwarty, gdyż woda z chłodzenia nie jest wyprowadzana na zewnątrz. klasycznym układem otwartym też nie jest, ponieważ woda jest doprowadzana do zbiornika z sieci, na potrzeby zasilania pompy, a że dodatkowo zmniejsza to temp w zbiorniku to dodatkowa korzyść.
kali77 napisał/a:
Dopiero ekstremalne warunki mogą do tego doprowadzić, ale takie nie zdarzają się zbyt często zwłaszcza jeżeli operator o to zadba. Pompa ma zainstalowany termometr, który pozwala operatorowi reagować odpowiednio do aktualnej temperatury

nowe maszyny mają możliwość monitorowania temp. przez oprogramowanie i wyświetlenie odpowiedniego alertu.

kali77 napisał/a:
A nie Ty mi tu wystrzeliwujesz z moim fanatyzmem. Ok. Zgadzam się. Jestem Fanatykiem technologii Water Jet i jestem subiektywny w swoich ocenach, jak każdy z nas tu na Forum. Lepiej? ;)

Technologia OMAX ma swoje zalety i wady. Podyskutujmy o nich, a nie wszyscy potraficie tylko mnie obrażać na różne sposoby. Porównajmy technologię KIMLI i OMAX. To będzie bardzo ciekawe dla obu stron. A obrzucanie mnie ciągłe błotem... no cóż... może i śmieszne, ale nudne na dłuższą metę...

Masz racje, tyle, że w jakimś wcześniejszym poście pisałeś, że jesteś fanatykiem Kimlii, a tu już ciężko o obiektywizm i dyskutować z tym nie ma sensu :-/

kali77 
inżynier waterjet

Wysłany: 2011-03-25, 21:18   

Paweł R., Układ jest otwarty. Wyjaśniłem Ci to powyżej, ale skoro się upierasz i nie przejmujesz oczywistych i obiektywnych prawd do swojej świadomości to jest ok. To Twoje prawo. Szanuję to.

No i o to chodzi, żeby był termometr. Milowy krok na przód. Cieszę się bardzo, że wreszcie się udało, po tylu latach. Szkoda tylko, że inne technologie pomp Water Jet nie potrzebują tego software-owego pomiaru temperatury. Jedynie pompy nurnikowe są tak bardzo czułe na temperaturę.

Doczytaj wcześniejsze posty, co pisałem. Nigdy nie twierdziłem, że jestem obiektywny. Bardzo często powtarzam, że jestem subiektywny i oceniam świat ze swojego punktu widzenia, tak jak wszyscy Jedyni Słuszni Obiektywni na tym Forum. Wszyscy jesteśmy Subiektywni i to jest właśnie piękne, bo możemy podyskutować sobie.

Paweł R. 
inżynier serwisu

Wysłany: 2011-03-25, 21:41   

kali77 napisał/a:
Układ jest otwarty. Wyjaśniłem Ci to powyżej, ale skoro się upierasz i nie przejmujesz oczywistych i obiektywnych prawd do swojej świadomości to jest ok. To Twoje prawo.

Napisałem, że nie jest to klasyczny układ zamknięty.
Jeśli zrobisz bilans ilościowy wody w zbiorniku, to zauważysz, że woda która jest dostarczana z zewnątrz jest w całości spożytkowana na tłoczenie pompy wysokociśnieniowej. Fakt, że woda ta miesza się z wodą powracającą z chłodzenia nie ma tu znaczenia, ponieważ w bilansie ilościowym nic to nie zmienia.
Zatem pod względem ilościowym woda chłodząca jest w układzie zamkniętym.
Dlatego uważam, że jest to zamknięty układ chłodzenia. Jaśniej chyba nie da się tego objaśnić :mrgreen:

kali77 
inżynier waterjet

Wysłany: 2011-03-27, 15:14   

Paweł R., Aaaa... Ty się na bilansie opierasz.... No jakby się tak upierać... To można w tym kierunku pójść. :-D

Chociaż to jest jak z układem krążenia krwi gadów, płazów i ssaków. Czy to jest to samo? Wiesz jak tam komory w sercu wyglądają na pewno...

Zresztą w układzie chłodzenia pomp MAXIEM sytuacja wygląda diametralnie inaczej... już niestety na niekorzyść...

Dlatego będę się upierał, że rozwiązania OMAX i MAXIEM to tak naprawdę układy otwarte.

Paweł R. 
inżynier serwisu

Wysłany: 2011-03-28, 14:03   

kali77 napisał/a:
Dlatego będę się upierał, że rozwiązania OMAX i MAXIEM to tak naprawdę układy otwarte.

jak chcesz to się upieraj, tylko, ja wyraźnie napisałem, że dyskutujemy o OMAX-ie :mrgreen:
co do MAXIEM-a masz rację, ale niedługo i tam będzie system podobny do OMAX-a

Odpowiedz do tematu