powrót do www.waterjet.org.pl
waterjet.org.pl Strona Główna waterjet.org.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Admin
2011-02-18, 11:23
Parametry cięcia
Autor Wiadomość
ktm 

Wysłany: 2010-11-21, 00:10   Parametry cięcia

Witam

Panowie
bo raczej Panie tu nie goszczą (chyba)

Poddaję propozycję, by w jednym miejscu zebrać informacje na temat parametrów cięcia. Mianowicie poszukuję informacji o minimalnej możliwej do uzyskania grubości ścianki elementu wycinanego i co się z tym wiąże czasu cięcia - koszt.

Wysłałem zapytanie do kilkunastu firm zajmujących się cięciem przy okazji zamawiania takiej usługi ale poza zdawkowym: "firma nie podejmie się...", "firma nie ma możliwości technicznych..." nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi.
Jestem zainteresowany zlecaniem cięcia elementów ze stali ale muszę znać możliwości techniczne gdyż decyduje to o projektowanych elementach i metodzie ich wytwarzania. Stąd poddaję propozycję i proszę o wpisy .

Ogólne informacje na temat grubości ciętych materiałów są dostępne ale to nie jest wystarczająca informacja. Kolejne pytanie niestandardowe: czy cięcie po łuku, okręgu jest inne od cięcia w linii prostej (szybkość, dokładność, jakość pow. cięcia)?

Pozdrawiam
KTM

Rysiek 

Wysłany: 2010-11-22, 11:57   Re: Parametry cięcia

ktm napisał/a:

"... poszukuję informacji o minimalnej możliwej do uzyskania grubości ścianki elementu wycinanego i co się z tym wiąże czasu cięcia - koszt."

KTM

Nie bardzo rozumiem sens tego pytania - czas cięcia (koszt) zależy od rodzaju i grubości obrabianego materiału oraz stopnia skomplikowania linii cięcia. W technologii obróbki strugą wodno-ścierną istnieje ograniczenie co do minimalnej szerokości szczeliny cięcia, która określona jest średnicą strugi tnącej, a nie grubości ścianki wycinanego elementu. Mi osobiście zdarzyło się ciąć płaskownik na małogabarytowe płytki o grubości 0,2 mm. Do wycinania precyzyjnych i małogabarytowych elementów obecnie stosowane są głowice robocze umożliwiające wytworzenie strugi tnącej o średnicy około 0,4 mm.

ktm napisał/a:

Kolejne pytanie niestandardowe: czy cięcie po łuku, okręgu jest inne od cięcia w linii prostej (szybkość, dokładność, jakość pow. cięcia)?

KTM

Tak, cięcie po łuku i okręgu jest inne od cięcia po linii prostej. Dzieje się tak ze względu na zjawisko odchylania strugi tnącej podczas procesu erozji obrabianego materiału. Zależnie od parametrów cięcia, wylot strugi z przecinanego materiału jest przesunięty względem wejścia przeciwnie do kierunku cięcia. Z tego względu cięcie po linii prostej może być realizowane z wyższą prędkością posuwową (jest tańsze).

baartek 

Wysłany: 2010-11-22, 13:41   

kolego KTM,
a może załącz detal, który chciałbyś wyciąć i koledzy z forum zobaczą czy da się to zrobić i ewentualnie za jakie pieniądze. u nas w firmie wycinaliśmy bardzo małe elementy, gdzie grubość ścianki miała ok 0,1 m.

ktm 

Wysłany: 2010-11-22, 22:06   

Witam

Dziękuję za odpowiedź.
By mieć pewność, że dobrze zrozumiałem na przykładzie:

1. blacha o grubości 20 mm - czy możliwe jest wycięcie np. trójkąta prostokątnego o boku a=30mm i boku b=500mm? Chodzi mi o to jaka będzie końcówka tegoż trójkąta (bok b i przeciwprostokątna).

2. Blacha np grubości 20mm - jaką minimalną grubość ścianki można wyciąć - czy można zejść do części milimetra? Po cięciu zostajemy w ręce z płytką np. 20x0,4x50 - 20mm to grubość blachy, z której to wycinamy element; 0,4mm to wymiar grubości powstałej płytki; 50mm to długość cięcia. Innymi słowy, czy można wyciąć "żyletkę" z blachy grubości np 20mm?

Bardzo chętnie skorzystam z namiarów na firmy, które zechcą podjąć się cięcia elementów cienkościennych.

Pozdrawiam
KTM

Jarek 
power of water

Wysłany: 2010-11-23, 21:26   

Witam

ktm napisał/a:

Bardzo chętnie skorzystam z namiarów na firmy, które zechcą podjąć się cięcia elementów cienkościennych.

Myślę, że choć sprawa jest do ugryzienia to niewiele firm może chcieć podjąć się takiego wyzwania. Negatywne odpowiedzi na zapytania kierowane do firm, które tną wodą są spowodowane małą opłacalnością przy wykonaniu takiej usługi. Po prostu za dużo z tym "zachodu" w porównaniu do innych zleceń.

Pozdrawiam
Jarek

ktm 

Wysłany: 2010-11-26, 19:25   

Witam

Pojawił się problem, którego nie mogę zrozumieć.
Zamawiam usługę cięcia ale koniecznie muszę dostarczyć materiał. Z korespondencji przeprowadzonej z wieloma firmami wynika, że oczywiście cięcie tak (30%firm, bo dla reszty to zbyt wiele) ale materiału to już nie posiadają - dziwne -nawet kawałka stali? Jak mam korzystać z usług cięcia laserem, wodą jeśli usługodawca nie posiada kawałka stali i czeka aż mu się dostarczy (blacha 10x20cm, 15mm grubość). To czy jak chcę kupić bochenek chleba to muszę dostarczyć mąkę, wodę a może wiaderko węgla?

Panowie,
gdzie za pośrednictwem internetu jest możliwe zakupienie stali, owego kawałka stali?
Pewnie więcej, bo komu by się chciało babrać z kawałkiem żelastwa.
To zaledwie cięcie próbek a co będzie przy zamawianiu usługi, dużo cięcia i jeszcze więcej problemów o ile to w ogóle da się zrobić bo z takim podejściem, jak dotąd to daleko się nie zajdzie co najwyżej na wizytę do psychiatry. Odnoszę wrażenie, że pisze do firm które mają w nosie zamówienia.

Pozdrawiam
KTM

Dekiel 

Wysłany: 2010-11-26, 20:11   

Najpiew napisz po co to ma być.
W jakim celu chcesz wycinać te detale i z jaką dokładnością.
Piszesz kolejny post, a koledzy prosili o prosty rysunek detalu.
Wiele usługodawców otrzymuje zapytania od oszołomów, którzy na waterjecie chcą wycinać części do zegarków więc nie dziw się, że Cię ignorują.
jeśli ma to być pasek odcięty z blachy 20mm o grubości poniżej 1mm to co to ma być?
Nie lepiej użyć kawałka blachy o tej grubości. No chyba, że to ma być kształt krzywoliniowy, ale o tym nie piszesz. Poza tym ile chcesz za to zapłacić i ile tego jest do zrobienia. Nie dziw się że ucięcie żyletki z jakości której pewnie i tak byś nie był zadowolony nie przyniesie pewnie usługobiorcy zarobku tylko straty. Zabawa z takimi detalami jest mało atrakcyjna. Więcej czasu zajmą przygotowania niż cięcie.
Jak napiszesz, że zapłacisz za to konkretną kwotę to może się znajdą chętni, jak nie stopniowo podbijaj stawkę :)

Odpowiedz do tematu